Decyzja o rozpoczęciu budowy własnego domu nie jest łatwa – szereg wyborów będzie miał wpływ na to, jak będziemy funkcjonowali i kształtowali swoją życiową przestrzeń. Jednym z pierwszych, w tym najistotniejszych dylematów, przed którymi staniemy, będzie wybór między domem murowanym a szkieletowym. Choć te pierwsze cieszyły się do tej pory niewątpliwie większym zainteresowaniem, obecnie coraz częstszym wyborem stają się domy szkieletowe. Zastanawiasz się, która konstrukcja będzie lepszym wyborem dla Ciebie i Twojej rodziny? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł, zapraszamy!
Proces budowy domu może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak wielkość budynku, indywidualne wymagania czy specyfika terenu. Na początku konieczne jest przygotowanie gruntu, co może obejmować jego wyrównanie, usunięcie wszelkich przeszkód, np. drzew, a także wytyczenie fundamentów. Po wykonaniu wykopów następuje wylanie ław i wymurowanie ścian fundamentowych. Dbałość o szczegóły na tym etapie jest niezwykle istotna – będzie miała ona bowiem wpływ na późniejsze elementy budowy. Przy domu murowanym zawsze będziemy zmuszeni do przeprowadzania prac murarskich. Kluczowym elementem w tym procesie jest wybór właściwego materiału, ponieważ to on będzie tworzyć fundament dla budowy ścian nośnych. Z kolei przy konstrukcji domu szkieletowego używa się certyfikowanego drewna najwyższej jakości (C24). Wykorzystywane do prac belki są czterostronnie strugane, wysuszone (do wilgotności 16%), a także zaimpregnowane – jest to gwarancją, że będą one odporne na działanie ognia czy szkodników. Ściany z tego rodzaju materiałów montuje się do fundamentu przy pomocy kotew stalowych.
Podczas budowy domu ważny jest wybór dobrych, energooszczędnych materiałów. Znaczenie ma chociażby izolacja termiczna, więc należy zdecydować się na wysokiej jakości surowce do ścian, podłóg i dachu, takie jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa, styropian czy wełna celulozowa. Jest to bardzo ważny element decydujący o termoizolacyjności domu. Etap izolacji jest także momentem na rozprowadzenie instalacji wewnątrz ścian, w stropach oraz rusztach. Elewację wykańcza się tynkiem, drewnem, kamieniem, cegłą bądź klinkierem, wszystko zależnie od upodobań przyszłych właścicieli. Ponadto w zależności od projektu budynku oraz preferowanego rodzaju pokrycia dachu dobiera się odpowiednie materiały. Na tym etapie możesz zdecydować, czy wybierzesz krycie dachówką ceramiczną, cementową, blachodachówką, czy papą. Oprócz tego podczas prac dekarskich przeprowadza się również instalację rynien, a także wszelkie obróbki, np. blacharskie.
Po zakończeniu budowy ścian oraz dachu, a także wykonaniu docieplenia, przystępuje się do prac wykończeniowych. Zarówno w przypadku domów z konstrukcją szkieletową, jak i tych murowanych etap ten obejmuje szereg czynności. Montowana jest stolarka otworowa, tj. okna i drzwi, instalowane są także systemy grzewcze, wentylacyjne oraz hydrauliczne. Następnie przystępuje się do wykańczania wnętrz: tynkowania i malowania ścian, wyrównywania podłóg czy układania glazury bądź paneli. Ostatnim krokiem budowy jest wykonanie wykończeń pod klucz – oznacza to kompleksowe przygotowanie domu do zamieszkania, włącznie z uwzględnieniem drobnych detali i wyposażenia, takiego jak oświetlenie, armatura łazienkowa czy szafki kuchenne.
Nie ma rozwiązania idealnego – każdy z nas ma inne oczekiwania oraz możliwości. Koszt budowy domu murowanego jest porównywalny względem konstrukcji szkieletowej, jednak wybór pomiędzy nimi może zależeć od preferencji estetycznych, a także czasu realizacji. Nie da się jednak ukryć, iż dla osób ceniących efektywność energetyczną i ekologiczne podejście do budownictwa to właśnie konstrukcje szkieletowe stają się atrakcyjniejszym rozwiązaniem!
Wybór między domem murowanym a szkieletowym nie jest łatwy – kluczowe jest, aby dokładnie zrozumieć różnice między tymi dwoma typami, a następnie wybrać ten model, który najlepiej odpowiada naszym preferencjom. To od możliwości finansowych czy osobistych preferencji będzie zależało, na co się zdecydujesz. Musisz jednak pamiętać, jak ważne jest dokładne zbadanie wszystkich opcji – współpraca z doświadczonymi specjalistami może Ci wiele ułatwić. W końcu dom nie będzie wyłącznie miejscem zamieszkania, ale także inwestycją życiową. Pamiętaj więc, że Twój dom powinien być miejscem, w którym czujesz się komfortowo i szczęśliwie – warto poświęcić czas na gruntowne poznanie różnic między domem murowanym a szkieletowym, by świadomie podjąć decyzję!
Właściciel firmy KresBud, od ponad 25 lat zajmuje się budownictwem szkieletowym.
Jest certyfikowanym doradcą budowy budynków pasywnych.